Marimekko, Sling Bag M Unikko Olkalaukku
Sling Bag M -laukussa on jacquard-kudottu Unikko-kuosi. Laukku sulkeutuu vetoketjulla ja siinä on jacquard-kudotut Unikko-kuosiset kantokahva sekä säädettävä olkahihna, jossa on solkikiinnitys. Laukussa on kaksi läppätaskua magneettikiinnityksellä edessä, yksi vetoketjutasku sisäpuolella sekä takana yksi ulkotasku, jossa on magneettinappisuljenta. Etupuolelle on kiinnitetty Marimekko-avaimenperä.
Laukku on valmistettu 100-prosenttisesta kierrätetystä polyamidista. Laukussa on kierrätetystä nahasta valmistettuja yksityiskohtia.
Maija Isola loi Unikko-kuvion, kuviosuunnittelun kansainvälisen ikonin, vuonna 1964. Marimekon perustaja Armi Ratia ajatteli, ettei kukkien todellista olemusta ole mahdollista vangita kuvioon. Tämän vuoksi Marimekon mallistoihin ei aiemmin kukkia kuulunut. Maija Isola suunnittelikin Unikko-kuvion pikemminkin abstraktiksi tulkinnaksi kuin fotorealistiseksi toisinnoksi kukkateemasta. Tänä päivänä Unikko on vahva ilon ja luovuuden symboli sekä tärkeä osa Marimekon designidentiteettiä.
- Leveys: 38 cm
- Korkeus: 20 cm
- Syvyys: 8 cm
- Tuotenumero: 094810
- Värinumero: 990 (harmaa, tummanharmaa, musta)
- Alkuperämaa: Kiina
- Päämateriaali: 100 % polyesteri
- Vuori: 100 % polyamidi
Tuotteita varastossa: 2 kpl
